Czy znacie termin lingua franca? Jest to, w bardzo ogólnym sensie, określenie języka, który używany jest powszechnie w komunikacji międzynarodowej na świecie. Obecnie taką rolę przyjął angielski, jednak jeszcze kilka stuleci temu, bez wątpienia, językiem najbardziej międzynarodowym był francuski. Czy warto dziś poznawać język Moliera, skoro Francuzi nie są już najpotężniejszym narodem Europy, a ich kraj przestał spełniać rolę globalnego centrum kultury? Wiele wskazuje na to, że tak! Język francuski jest nadal niezwykle popularny nie tylko we Francji.
Na całym świecie rozsiane są państwa, w których francuski jest językiem powszechnie znanym lub nawet urzędowym. Można tu wspomnieć Kanadę, liczne kraje afrykańskie, czy byłe francuskie kolonie we wschodniej Azji. W Europie używa się go choćby w Belgii, czy w Szwajcarii. Nauka języka francuskiego to nie tylko poznawanie słów, gramatyki i problematyki dokonywania tłumaczeń, ale także otwieranie się na świat poprzez poznawanie cywilizacji i kultur, dla których język francuski jest podstawą komunikacji.

Kandydat na studia filologiczne

Człowiek, który w szkole średniej zdecydowany jest na studia filologiczne powinien już przed maturą kształtować i pogłębiać swoje zainteresowania, pielęgnować umiejętności językowe oraz gromadzić jak największą ilość rzetelnych informacji o języku i kulturze kraju, który będzie przedmiotem jego studiów. Takie podejście pozwoli na uzyskanie świetnego wyniku w trakcie egzaminu maturalnego. Co ciekawe, nie trzeba zdawać matury z francuskiego, aby dostać się na Romanistykę! Istnieją bowiem wydziały, w których studenci, przyjęci w oparciu o oceny, uzyskane z innych języków obcych, rozpoczynają naukę od poziomu podstawowego.

Praktyczna nauka języka

Nauczenie się stosowania języka francuskiego w komunikacji codziennej, oficjalnej, nieoficjalnej, biznesowej, urzędowej i wielu innych jest celem najważniejszego z przedmiotów, realizowanych w trakcie studiów - praktycznej nauki języka francuskiego. Oprócz tego studenci poznają geografię, problemy ekonomiczne i społeczne miejsc na świecie, w których francuski używany jest jako główny język komunikacji. Kultura i sztuka oraz historia Francji to także bardzo istotne przedmioty. Cała wymieniona tu wiedza przekazywana jest w trakcie nauki na wykładach, konwersatoriach, ćwiczeniach oraz w trakcie seminariów i proseminariów dyplomowych.

Absolwent Romanistyki na rynku pracy

Jak zwiększyć swoje szanse zawodowe? Co robić w trakcie studiów, by zyskać atrakcyjne perspektywy zatrudnienia? Jak kierować swoją karierą? Tego rodzaju pytań można zadawać bardzo, bardzo wiele. Generalnie sprowadzają się one do jednego… jak najlepiej wykorzystać czas studiów?

Wyjeżdżaj za granicę, używaj języka francuskiego i innych języków obcych najczęściej jak się da, przestań czytać polskojęzyczną prasę i oglądać polskojęzyczną telewizję, zdobądź rozeznanie we francuskim Internecie, już w trakcie studiów podejmuj się wykonywania tłumaczeń, szukaj przyszłych kontaktów zawodowych, bądź przebojowy i optymistyczny!
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->