Dla absolwenta studiów malarskich możliwe są w zasadzie trzy ścieżki zawodowe: kariera naukowa i dydaktyczna, realizacja malarskich aspiracji i zaistnienie na rynku sztuki oraz zmiana zawodu. Każda z tych opcji może funkcjonować w połączeniu z innymi. Bardzo rzadko absolwent malarstwa wybiera jedną drogę, jednocześnie wystrzegając się innych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach malarskich, zapraszamy do dalszej lektury. Nie jest to prosta droga - najpierw kandydata czeka walka o indeks, a później wymagające studia. Zapraszamy do lektury!


Rekrutacja na kierunek Malarstwo

Uczelniom, które realizują studia na kierunku Malarstwo zależy na tym, by indeksy otrzymywali jedynie ludzie utalentowani, dlatego już w trakcie nauki w szkole średniej trzeba zorganizować sobie czas i warsztat, które pozwolą przedstawić do oceny autorskie prace. Przyjęcie na studia związane ze sztuką dokonuje się zwykle w oparciu o prace przedstawiane przez kandydata. Oczywiście należy też mieć odpowiednie świadectwo dojrzałości, które potwierdzi nie tylko zdolności artystyczne, ale także umiejętność zdobywania i używania wiedzy w codziennych zastosowaniach.

Szerokie kompetencje absolwenta Malarstwa

Malarstwo współczesne, abstrakcyjne bywa zwykle lekceważone przez niedoświadczoną publiczność. Aby namalować kwadrat nie trzeba przecież studiów malarskich. Takie poglądy zawierają nieuprawnione skróty myślowe i dość trudno pogodzić się z ich zwodniczą logiką. Studia malarskie to okazja do poznania języka obrazów, tradycji malarskich rozwijanych od tysięcy lat oraz możliwość zrozumienia reguł rządzących rozwojem sztuk pięknych. Podobnie jak ludzka mowa ma swoją leksykę i struktury gramatyczne, tak sztuki piękne posługują się określonymi środkami wyrazu. Jedynie gruntowna ich znajomość w połączeniu z artystyczną wrażliwością mogą stać się elementami zawodowego sukcesu malarza.

Dlaczego studiować Malarstwo?

Wybitnymi malarzami bardzo rzadko dziś zostają samoucy. Trudno raczej liczyć na talent, który nie domagałby się doszlifowania i umiejętnego pokierowania. Studia malarskie nie są więc gwarancją sukcesu, można jednak śmiało powiedzieć, że pomagają w rozwoju talentu i stanowią świetną przepustkę do artystycznego środowiska.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->