To studia, dzięki którym nauczysz się przygotowywać uczniów różnych typów szkół do uczestnictwa w kulturze fizycznej. Wychowanie fizyczne, to nie tylko sport. Ważną częścią tego kierunku jest także wiedza o edukacji oraz zajęcia kształtujące umiejętności nauczycielskie. Kandydat powinien być osobą sprawną fizycznie, ponieważ wiele uczelni sprawdza wyniki sportowe w trakcie rekrutacji. Biologia, chemia i fizyka to przedmioty szczególnie istotne dla przyszłych specjalistów w zakresie wychowania fizycznego i sportu. Zapraszamy do lektury!


Sylwetka kandydata na Wychowanie fizyczne

Gruntowna wiedza z tych dziedzin pomoże, nie tylko w zakwalifikowaniu się na studia, ale także w trakcie nauki. Kandydat powinien mieć zdolności humanistyczne i dobry kontakt z najmłodszymi. Pedagogika i dydaktyka wychowania fizycznego wymaga nie tylko wiedzy, ale także poczucia misji i nauczycielskiej postawy.

Studia na kierunku Wychowanie fizyczne

Program studiów mieści się zwykle w kilku grupach tematycznych. Przygotowanie do pracy w szkole możliwe jest dzięki wiedzy związanej z procesami edukacyjnymi, grami i zabawami edukacyjnymi. Teoria sportu i różnych dyscyplin stanowi fundament do licznych godzin ćwiczeniowych na basenie, sali gimnastycznej, stadionie czy boisku. Głębokie rozumienie funkcjonowania układu ruchowego człowieka zapewnia grupa przedmiotów, takich jak: biochemia, fizjologia, czy antropomotoryka, które student Wychowania fizycznego zgłębia nie tylko w trakcie wykładów, ale też zajęć w laboratoriach. W ramach specjalizacji każdy student może doskonalić się w wybranej dziedzinie sportowej lub konkretnym obszarze pracy edukacyjnej. Dobrym dopełnieniem studiów na kierunku Wychowanie fizyczne będzie kurs wychowawców kolonijnych lub kurs kierownika wypoczynku, który umożliwi podejmowanie wakacyjnych prac, by sfinansować studenckie wydatki w trakcie roku akademickiego.

Perspektywy zawodowe absolwenta Wychowania fizycznego

Nauczyciel WF to oczywiście nie jedyne możliwe stanowisko pracy absolwentów Wychowania fizycznego. W zależności od specjalizacji mogą oni zajmować miejsca w ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych jako organizatorzy czasu wolnego. Po ukończeniu studiów można także z powodzeniem pracować w ośrodkach zdrowia np. jako instruktor gimnastyki korekcyjnej. Absolwent Wychowania fizycznego może być także trenerem bardzo licznych dyscyplin sportowych i prowadzić swoich zawodników do osiągania najwyższych wyników.

Sławni absolwenci Wychowania fizycznego

Studia w zakresie Wychowania fizycznego mogą stać się fundamentem kariery w bardzo różnych dziedzinach. Kształtują pewność siebie, energię życiową, przebojowość i samoakceptację.

Fragment wywiadu z Marylą Rodowicz, absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego:

- Byłaś też bardzo zdolną sportsmenką...

- W ogóle miałam predyspozycje ruchowe, byłam sprawna, szybko się uczyłam, to mi bardzo pomagało i pomaga dzisiaj nawet. (...) Taka umiejętność szybkiego uczenia się ruchowego jest bardzo pomocna.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->