Sinologia to studia oryginalne i niezwykłe. Nauka polega nie tylko na opanowaniu języka, ale także na głębokim zrozumieniu kultury myślenia ludzi Państwa Środka. Niełatwym zadaniem jest opanowanie rozumienia ze słuchu oraz przekładu języka chińskiego na języki europejskie. Do tego dochodzi też spora konkurencja podczas rekrutacji – na sinologię przyjmują kilkadziesiąt osób. Czy taki trud może okazać się opłacalny? Z pewnością tak, jeżeli tylko nie obawiasz się dalekich podróży, masz smykałkę do interesów i chcesz zaangażować się w życie gospodarcze.


Z czym połączyć Sinologię? Studia na dwóch kierunkach

Dobrze jest połączyć studia nad językiem chińskim z innymi studiami, które ukierunkują Twoje przyszłe życie zawodowe. Wiele wskazuje na to, że najlepiej wybrać kierunki cenione przez pracodawców prowadzących działalność handlową i usługową we współpracy z krajami dalekiego wschodu. Oczywiście można też zyskać dobre zajęcie bez dyplomu drugiego kierunku. W tym jednak wypadkuwarto zabiegać o dobre kontakty, staże, praktyki czy inne formy współpracy z potencjalnymi pracodawcami.

Jak to nie ma języka chińskiego?

Studenci pierwszych semestrów zaskoczeni są informacją, że nie ma właściwie jednego języka chińskiego. Choć niełatwa pisownia jest raczej uniwersalna, to trzeba wiedzieć że wymowa bywa bardzo różna.Najpopularniejszą z grupy języków chińskich jest odmiana mandaryńska i stanowi ona język urzędowy. Pomimo tego, bywa ona zupełnie nieznana w niektórych regionach kraju. Komunikacja na piśmie jest więc o wiele łatwiejsza, niż rozmowa dwojga ludzi z różnych chińskich obszarów zróżnicowania językowego.

Filologia, kultura, literatura i chińska obyczajowość

Sinologia to studia, które studenci realizują zwykle, bez wcześniejszej znajomości języka Państwa Środka. Nauka rozpoczyna się "od zera", w krótkim jednak czasie studenci zyskują zaawansowaną umiejętność komunikacji. Trzeba pamiętać, że sinologia, oprócz dziedzin uprawianych na terenie innych studiów filologicznych, takich jak fonetyka, translatoryka, gramatyka, historia języka i wielu innych, to także nauka podstaw filozofii Wschodu, dalekowschodnich sposobów pojmowania świata i podejścia do życia. Student nie tylko przyswaja język, ale uzyskuje też bardzo, w tym wypadku istotne, kompetencje międzykulturowe.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->