Słowo reżyser pochodzi z francuskiego i z łaciny od czasownika rządzić i wybierając kierunek reżyserski nauczysz się rządzić tak, aby zrealizować sztukę teatralną, film czy program telewizyjny. Nauczysz się jak skutecznie inspirować współtwórców - aktorów i innych członków zespołu realizacyjnego, jak nimi zarządzać i wymagać tak, aby zrealizować swoją koncepcję artystyczną. Nie da się ukryć, że studia na tym kierunku do łatwych nie należą, a sama rekrutacja stanowi spore wyzwanie. Oprócz tradycyjnego konkursu świadectw, należy przedstawić portfolio.

W trakcie studiów:
Kształcenie na kierunku reżyseria daje Ci narzędzia do tego, a by realizować swoje pomysły artystyczne, ale i nauczyć Cię prezcyzowania własnego zdania, odpowiedzi na to “dlaczego", w jakim celu" chcesz reżyserować. Do tego przyda się wiedza ogólna - z historii i teorii sztuki oraz literatury, z historii i teorii teatru i dramatu oraz sztuk audiowizualnych oraz elementy filozofii oraz estetyki.  A jak będziesz zdobywać narzędzia do realizacji swej wzji? Studia reżyserskie nauczą Cię zarówno teorii, jak i praktyki realizacji przedstawienia, filmu czy widowiska. Zdobędziesz wiedzę potrzebną do wyboru i analizy materiału lterackiego, na podstawie którego będziesz je tworzyć. Musisz zatem otrzymać wiedzę z obszaru dramaturgii, narracji i scenariopisarstwa.  Czyli dowiesz się co możesz i warto reżyserować. Drugą częścią układanki jest to jak reżyserować, zatem poznawanie teorii i i kształcenie praktyki reżyserii, w tym pracy z aktorem oraz innymi współtwóracami reżyserowanego projektu - autorami scenariuszy, kompozytorami, opearorami filmowymi, scenografami czy wręcz inspicjentami. Nie mniej ważna będzie wiedza o tym w jaki sposób oraz za co reżyserować - zatem z obszarów organizacji, prawa i ekonomii w teatrze, filmie i telewizji.
 
 
Po studiach:
Zapewne pierwsza praca po studiach będzie się wiązała z pełnieniem funkcji asystenta reżysera lub drugiego reżysera - w zależności od specjalności albo spektaklu teatralnego, albo filmu, albo przedstawienia telewizyjnego i wizualnej formie muzycznej. Studia przygotują Cię do pracy w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym, w filmie, w telewizji, reklamie, w przemyśle rozrywkowym oraz jako adaptator, scenarzysta i dramaturg. Będziesz też mieć kwalifikacje do podjęcia funkcji kierowniczych w instytucjach artystycznych. Możesz też pomyśleć o podjęciu pracy w telewizji i mediach oraz jako organizator i animator życia kulturalnego w placówkach oświatowych i instytucjach kultury oraz o pracy w szkolnictwie.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->