Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii.


Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna ? nowy międzyuczelniany kierunek dla studentów II stopnia, prowadzony we współpracy dwóch poznańskich uczelni - Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego.


Zielone technologie i monitoring/Green technologies and monitoring to specjalistyczny, polsko-angielski inżynierski kierunek studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Studenci uczą się wykorzystywać nowoczesne technologie chemiczne do monitorowania, ochrony i oczyszczania środowiska oraz prowadzenia ?zielonych? rozwiązań w przemyśle.


Ochrona środowiska to bardzo ambitny i wymagający kierunek studiów. Choć na pozór nie wydaje się trudny i skomplikowany, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek, który podejmuje się zawodowo pracy związanej z ochroną środowiska musi świetnie znać chemię, fizykę, biologię oraz prawo. Wymienione tu dziedziny stanowią ogromną panoramę niezwykle przydatnej wiedzy, a trzeba wiedzieć, że stanowią one tylko pewną część programu studiów opisywanego tu kierunku. Wiedza dotycząca ochrony środowiska ma charakter interdyscyplinarny. Jak można objaśnić znaczenie tego terminu?

Kiedy poprzez wyciek odpadów przemysłowych zostaje zanieczyszczona rzeka, nie wystarczy wiedza i doświadczenie chemika. Nie ma on bowiem pojęcia o oddziaływaniu trucizn na organizmy żywe. Trzeba tu nie tylko wiedzy dotyczącej hydrologii, biologii, toksykologii, ale także biochemii i limnologii. Opinia specjalistów z zakresu pojedynczych dziedzin byłaby raczej mało przydatna, chodzi bowiem o coś więcej - o wiedzę, która wynika z analizy problemu w świetle różnych perspektyw badawczych. Absolwent ochrony środowiska musi znać wszystkie aspekty związane z zagrożeniami przyrody. Powinien także mieć umiejętność łączenia i wyciągania wniosków płynących z różnych dziedzin naukowych, aby jak najskuteczniej realizować swoje zawodowe czynności.

Idealny kandydat na Ochronę środowiska - młody przyrodnik

Ochrona środowiska naturalnego jest dzisiaj nie tylko zakresem działań zawodowych, ale także stylem życia oraz ideologią. Kierunek ten wymaga zaangażowania intelektualnego oraz swoistego poczucia misji, dlatego młodzi adepci nauk przyrodniczych osiągają zwykle dobre oceny na świadectwie maturalnym. Aby otrzymać wymarzony indeks Ochrony środowiska trzeba zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały przedstawione przez komisję rekrutacyjną. Nabór polega najczęściej na konkursie świadectw, w którym brane są pod uwagę wyniki rozszerzonego egzaminu z biologii lub chemii.

Studia na kierunku Ochrona środowiska

Studia to ciężka praca nad nauką zagadnień związanych z poznawaniem zagrożeń, którym podlega środowisko naturalne. Część z nich jest oczywiście związana z działalnością człowieka, mówimy wtedy o czynnikach antropogenicznych. Inne powoduje sama przyroda i jej przemiany. Warto zauważyć, że dobry przyrodnik musi odznaczać się biegłością w zakresie różnych dziedzin wiedzy o środowisku. Jego przyszła działalność wymaga bowiem, by był świetnym toksykologiem, znał siedliska zwierząt, umiał zapobiegać skażeniom wód, monitorować różnego rodzaju skażenia, czy umiał określać zagrożenia środowiska związane np. z budową obiektów przemysłowych.

Absolwent Ochrony środowiska na rynku pracy

Ochrona środowiska i ekologia to dziedziny, w których bardzo intensywnie w ostatnich latach rozwija się sektor organizacji pozarządowych. Dynamicznie kształtują się stowarzyszenia i fundacje krajowe. Teren Polski obejmują swoim działaniem także organizacje międzynarodowe. Coraz większa świadomość ekologiczna, a także formalne wymagania stojące przed inwestorami funkcjonującymi na terenie UE, są przyczyną wzrostu liczby miejsc pracy dla absolwentów Ochrony środowiska w przemyśle, administracji rządowej i samorządowej, a także w różnego rodzaju instytucjach ochrony przyrody.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->