Tworzenie map rozpoczęło się wraz z prehistorią ludzkości. Ślady najdawniejszych nawet kultur obfitują w różne wskazówki terenowe, często przekazywane w formie graficznej. Pomiary i rozgraniczanie terenu było, z pewnością, domeną świata starożytnej Grecji, Egiptu, czy Babilonu. Bez tych umiejętności niemożliwe byłoby wznoszenie zaawansowanych architektonicznie budowli i realizowanie zamierzeń urbanistycznych. Przez wieki mapy stały się podstawą nawigacji na morzach, lądach i oceanach. Co ciekawe, podstawy kartografii oparte są na starożytnych zasadach.
Dziwnym trafem, społeczny obraz budowlańca nie jest zbyt korzystny. Trudno powiedzieć, jakie są tego przyczyny. Być może, rzeczywistość minionego ustroju wpłynęła negatywnie na postrzeganie zawodów związanych z wznoszeniem różnego rodzaju konstrukcji budowlanych. Łatwo przywołać w pamięci obrazy z serialu "Alternatywy 4". Tymczasem współczesny absolwent budownictwa to świetnie wykształcony inżynier, specjalista w wybranej przez siebie dziedzinie. Studia w zakresie budownictwa nie należą do łatwych, a ilość wiedzy i umiejętności, które trzeba opanować są ogromne. 
Kim jest architekt krajobrazu? Można powiedzieć, że jest to osoba, która współpracuje z urbanistami, architektami, konstruktorami oraz inżynierami projektującymi i wykonującymi obiekty infrastrukturalne, w celu przekształcania różnego rodzaju przestrzeni. Architekt krajobrazu dba o osiągnięcie harmonii przyrody i zastanego otoczenia z wyglądem budowli i obiektów wznoszonych przez człowieka. Dzięki pracy architektów przestrzeni, osiągamy możliwość życia w coraz piękniejszym otoczeniu, przestrzeń miejska staje się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców.
Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Do tej pory, trudno dostrzec w tym opisie coś zniechęcającego lub zwiastującego trudności w studiowaniu. Aby jednak rzetelnie powiedzieć cokolwiek o tym kierunku, trzeba zdawać sobie sprawę z szybkości rozwoju techniki i nauk inżynieryjnych. Wiedza wytworzona na ich terenie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Koniecznie zapoznajcie się z treścią tego artykułu!
Analiza rozwoju przemysłu oraz gospodarki dość jednoznacznie wskazuje na bardzo ważne miejsce Biotechnologii w procesach kształtujących nowoczesne oblicze technologii XXI w. Wybierając Biotechnologię, jako przedmiot swoich studiów można być raczej spokojnym o swoją pozycję na rynku pracy i dobre zarobki. Praca biotechnologa jest niezwykle ciekawa - uczestniczy on bowiem w projektowaniu oraz nadzorowaniu i realizacji procesów przemysłowych, z wykorzystaniem organizmów żywych lub ich elementów. Czy świetlana przyszłość i ciekawe zajęcie okupione są kosztami? 
Trudno o bardziej interdyscyplinarne, a więc wielodziedzinowe studia. Inżynier biomedyczny to człowiek, który musi gruntownie znać problematykę medyczną, techniczną w zakresie elektroniki, mechaniki precyzyjnej, informatyczną oraz być specjalistą w dziedzinie różnego rodzaju urządzeń medycznych wspomagających pracę diagnostyczną i terapeutyczną. Tak wiele dyscyplin ogniskuje się wokół jednego celu: dostarczenia szpitalom i klinikom coraz lepszych, bardziej efektywnych i skutecznych środków technicznych przeznaczonych do wykonywania czynności medycznych. 
Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, który kształci specjalistów nowego rodzaju, łączących nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji powstał w odpowiedzi na wymuszone zmianami rynkowymi rozszerzenie zakresu zadań jakie stawiane są inżynierom. W szczególności oczekuje się od nich oprócz wiedzy specjalistycznej w określonej dziedzinie techniki, również umiejętności w zakresie ekonomii, zarządzania, rachunkowości, finansów, prawa, ekologii, logistyki.
Z reguły kandydaci na studia na kierunku Automatyka i robotyka bardzo niewiele wiedzą na temat nauki, której zamierzają się podjąć. Postaramy się wyjaśnić kilka najistotniejszych spraw, dotyczących studiów w dziedzinie AiR. Z pewnością nie można myśleć, że są to studia przeznaczone dla przyszłych noblistów i ludzi pochłoniętych jedynie nauką. Praca specjalisty w zakresie automatyki i robotyki polega na bardzo praktycznym i logicznym myśleniu, które pomaga rozwiązywać problemy napotykane na liniach produkcyjnych, w systemach sterowania, czy w różnych gałęziach przemysłu. 
Lotnictwo jest dziedziną techniki zajmującą się konstruowaniem i zastosowaniem maszyn latających. Kosmonautyka to zespół nauk dotyczących realizacji lotów kosmicznych, badań możliwości podróży w przestrzeni międzyplanetarnej i znajdujących się tam obiektów. Co daje połączenie tych dwóch dziedzin? Nieograniczone możliwości! Należy pamiętać o tym, że od kandydatów wymaga się z jednej strony świetnej znajomości przedmiotów ścisłych, w szczególności: matematyki, fizyki. Kandydat musi mieć bardzo dobry wzrok i w ogóle cieszyć się dobrym zdrowiem. Zainteresowany?
Najprostszym wyjaśnieniem nazwy tego kierunku jest odwołanie się do dwóch dziedzin, które stanowią filary tych studiów. Pierwszą z nich jest mechanika, a więc dziedzina nauk technicznych zajmująca się budową maszyn i pojazdów, druga z nich to elektronika, a więc nauka o obwodach elektronicznych. W jaki sposób łączą się te dziedziny w jedną spójną naukę? W pewnym skrócie można powiedzieć, że mechatronika jest dyscypliną, dzięki której możemy projektować złożone urządzenia, w których elementy mechaniczne są kontrolowane i sterowane za pomocą systemów elektronicznych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->