Inżynier bezpieczeństwa to zawód, który nie ma zbyt długiej tradycji w katalogu profesji realizowanych w różnych branżach. Czy to znaczy, że do tej pory nikt nie realizował zadań, polegających na projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo? Taka wiedza oraz umiejętności wykorzystywane były od zamierzchłych czasów, jednak dopiero w XXI wieku studia w zakresie Inżynierii bezpieczeństwa stały się popularne. Inżynieria bezpieczeństwa jest więc kierunkiem studiów, który może zapewnić absolwentom świetną pracę!


Abiturient - kandydat na Inżynierię bezpieczeństwa

Studia w zakresie inżynierii bezpieczeństwa są otwartą drogą, dla wszystkich, którzy dysponują świadectwem maturalnym. Dzisiejsze uwarunkowania relacji międzyludzkich i międzypaństwowych, które często w teoriach społecznych określane są jako "społeczeństwo ryzyka" domagają się uporządkowanej refleksji na temat bezpieczeństwa różnych obszarów, takich jak bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, kraju, pracy, czy instytucji rządowych. Rekrutacja przebiega, w zależności od uczelni, na podstawie różnorodnych kryteriów. Niektóre uczelnie preferują wyraźnie przedmioty ścisłe, inne historię i wiedzę o społeczeństwie. Niezależnie od wymagań uczelni, zawsze warto się uczyć obu tych obszarów oraz położyć szczególny nacisk na naukę języków obcych.

Inżynieria, technika czy humanistyka?

Nie wolno zapominać, że pierwszy człon nazwy studiów ma swoje konkretne znaczenie. Inżynieria jest bowiem dziedziną techniczną, która dzięki osiągnięciom nauk ścisłych jest zdolna projektować i usprawniać procesy o charakterze technicznym. Czy to oznacza, że kierunek ten przeznaczony jest jedynie dla osób pragnących związać się z przemysłem lub wojskiem? Niekoniecznie. Niektóre obszary inżynierii zyskują dość ciekawe odzwierciedlenie w naukach społecznych. Mówi się wszak o inżynierii społecznej lub socjotechnice. Omawiane tu studia to niezwykle szeroki kierunek. Bezpieczeństwo jest bowiem wartością, która musi towarzyszyć rozwojowi i wykorzystaniu bardzo wielu dziedzin.

Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa

Dyplom inżyniera bezpieczeństwa to zwieńczenie kilkuletnich studiów, w czasie których trzeba opanować wiedzę i umiejętności związane z zapewnianiem, analizą i wdrażaniem różnego typu systemów bezpieczeństwa. Studenci uczestniczą w wykładach i seminariach, bardzo ważną częścią ich nauki są także laboratoria i ćwiczenia.

Absolwenci Inżynierii bezpieczeństwa na rynku pracy

Zdobycie pracy, po ukończeniu tych studiów jest bardzo mocno związane ze specjalnością, którą wybrał absolwent. Na szczęście, możliwości jest bardzo wiele, począwszy od bezpieczeństwa teleinformatycznego poprzez różne rodzaje bezpieczeństwa społecznego i narodowego, aż po ochronę danych wrażliwych w różnego typu firmach i instytucjach rządowych. Kluczem do kariery zawodowej jest więc dobra specjalizacja, otwarty umysł i umiejętność wykorzystania swoich atutów.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->