Zawód: muzyk; Wykształcenie: wyższe; Kierunek: instrumentalistyka; Instrument: Gitara. Taką etykietę zawodową i wpis do CV zyskuje absolwent kierunku Instrumentalistyka akademii lub uniwersytetu muzycznego. Co można robić po takich studiach? Do osiągnięcia satysfakcji zawodowej nie wystarczy przecież dyplom potwierdzający artystyczne wykształcenie. Jeżeli jesteś ciekawy, jak studiuje się instrumentalistykę, zapraszamy do dalszej lektury. Dlaczego warto rozpocząć ten kierunek studiów? Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do dalszej lektury!


Egzaminy i procedury kwalifikacyjne na kierunek Instrumentalistyka

Zanim wybierzesz studia musisz spełniać określone kryteria. Powinieneś być już doświadczonym muzykiem. Umiejętności, które są wymagane w czasie egzaminów wstępnych porównywalne są do umiejętności wykonawczych absolwenta szkoły muzycznej II stopnia. Egzamin wstępny składa się zwykle z kilku części. Obejmują one sprawdzian z kształcenia słuchu, zasad muzyki oraz wykonawstwa. Oczywiście najistotniejsza jest ta ostatnia część egzaminu. Polega ona na wykonaniu kilku utworów, które pomagają komisji określić umiejętności kandydata. Wybierając przyszłą uczelnię, należy zapoznać się z formą i programem takiego egzaminu.

Profil absolwenta i perspektywy zawodowe po ukończeniu Instrumentalistyki

Absolwent wydziału instrumentalistycznego, to dojrzały artystycznie muzyk. Musi znać nie tylko problemy wykonawcze utworów napisanych na jego instrument, ale także być znawcą teorii muzyki, form muzycznych, tradycji wykonawczych, historii muzyki oraz dziedzin związanych z krytyką muzyczną. Te wszystkie zagadnienia obejmuje program kształcenia, na kierunku Instrumentalistyka, a więc studia na akademii, czy uniwersytecie muzycznym, to nie tylko gra na instrumencie, ale także uczestnictwo w zajęciach teoretycznych, takich jak wykłady oraz sprawdzanie swojej wiedzy w ramach ćwiczeń i seminariów. Muzycy wykształceni w ramach studiów na kierunku Instrumentalistyka, realizują się w pracy dydaktycznej lub wykonawczej. Często łączą ze sobą te dwa rodzaje aktywności zawodowej. Można też brać pod uwagę karierę solową. Niektóre instrumenty są oczywiście do tego bardziej odpowiednie niż inne, lub podjęcie pracy w orkiestrze kameralnej lub symfonicznej.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->