Chcesz zaprzyjaźnić się z Małą Syrenką, brzydkim kaczątkiem, Królową Śniegu lub Księżniczką na ziarnku grochu? Przeczytaj baśnie H. Ch. Andersena lub zacznij studia na filologii duńskiej. To kierunek bardzo atrakcyjny, dający duże możliwości rozwoju, poszerzający umiejętności i oferujący gruntowne wykształcenie. By zostać studentem filologii duńskiej należy jak najlepiej zdać maturę z języka polskiego, języków obcych, historii. Przedmioty humanistyczne dominują bowiem w programie studiów na wszystkich etapach edukacji akademickiej. Zapraszamy do dalszej lektury!

W trakcie studiów:
Filologię duńską studiować można w kilku dużych ośrodkach akademickich w Polsce albo w ramach skandynawistyki, albo jako samodzielny kierunek. Uczelnie mające w swej ofercie filologię duńską zapewniają studentom pięcioletni okres kształcenia, podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap - trzyletnie studia - kończą się zdobyciem tytułu licencjata, drugi etap - dwuletnie studia uzupełniające - umożliwiają zdobycie tytułu magistra. Gdziekolwiek przyjdzie nam studiować filologię duńską, zostaniemy dobrze wyedukowani za sprawą wysoko wykwalifikowanej kadry akademickiej. W gronie nauczycieli akademickich wykładających na filologii duńskiej znajduje się wielu cenionych naukowców z Danii, Norwegii czy Szwecji. Mimo, że filologia duńska to studia o profilu humanistycznym wcale nie trzeba być humanistą, by zasilić grono studentów.

Drzwi na filologię duńską otwarte są dla wszystkich osób pragnących zgłębić tajemnicę Danii ukrytą nie tylko w języku jej obywateli, lecz także w kulturze, sztuce i historii ojczyzny Andersena. Priorytetem jest praktyczna nauka języka duńskiego. Przez wszystkie lata edukacji akademickiej studenci "zaliczą" setki lektoratów, wykładów i ćwiczeń, na których poznają gramatykę języka duńskiego, odkryją sekrety literatury oraz zgłębiają burzliwe dzieje państwa duńskiego. Wiele miejsca poświęca się także nauce języka angielskiego oraz drugiego języka skandynawskiego (najczęściej szwedzkiego). Najlepsi studenci mają szansę otrzymać stypendium naukowe i wyjechać na jedną z duńskich uczelni, by tam rozwijać swoje kompetencje językowe. Poza tym na studentów czeka bogaty program praktyk i stażów zarówno w Polsce jak i zagranicą. Uczelnie, na których studiować można filologię duńską, zapewniają swoim studentom optymalne warunki do zdobywania wiedzy i podnoszeniu kwalifikacji. Przynosi to pozytywne skutki w przyszłości. 
 
Po studiach:
Czeka na absolwentów filologii duńskiej bardzo ciekawa praca. Wielu adeptów tych studiów sprawdzi się w roli dziennikarzy zajmujących się problematyką Danii. Z pewnością liczne grono osób po filologii duńskiej dostanie szansę pracy w ośrodkach dydaktycznych, biznesie, marketingu, usługach czy też w instytucjach kulturalnych odpowiedzialnych za utrzymywanie kontaktów ze swoimi duńskimi odpowiednikami. Wachlarz możliwości, jakie posiadają abiturienci studiów na kierunku filologia duńska jest bardzo szeroki. Wymarzona praca czeka nie tylko na najlepszych.  
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->