Trzeba dość otwarcie przyznać, że studia na kierunku Etnologia nie są przysłowiowym rozbiciem banku. Praca w tym zawodzie wiąże się z mozolnymi i szczegółowymi badaniami przekazów, śladów kulturowych, języka, pozostałości minionej i obecnej codzienności ludzi, którzy tworzyli lub tworzą daną grupę etniczną. Praca etnologa może mieć więc charakter badawczy lub dydaktyczny, a więc związany z przekazywaniem wiedzy. Dla kogo są to studia i kto sprawdzi się w czasie kolejnych semestrów? Czy absolwenci naprawdę narzekają na brak zatrudnienia w zawodzie?


Ogólne przygotowanie humanistyczne w szkole średniej dla przyszłych studentów Etnologii

Student Etnologii nie powinien mieć braków i luk w wykształceniu humanistycznym. Dlatego, planując naukę na tym kierunku, należy pilnie uczyć się historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i geografii. Oczywiście wybór przedmiotów maturalnych powinien być uzależniony od preferencji komisji kwalifikacyjnej na uczelni, którą wybrałeś.

Nauka na kierunku Etnologia

Przyszły etnolog musi mieć rozległą wiedzę o swojej dziedzinie, dlatego w programie studiów znajdują się przedmioty z różnych zakresów. Można tu wyliczyć etnografię, antropologię , nauki o folklorze, etnolingwistykę, historię, filozofię kultury i wiele innych dziedzin, które składają się na narzędzia badawcze dziedzictwa kulturowego.

Etnolog w poszukiwaniu pracy

Absolwent tego kierunku nie ma zbyt szerokich możliwości poszukiwania pracy w zawodzie. Liczba miejsc pracy na uczelniach, w instytucjach upowszechniania kultury oraz w instytutach badawczych jest ograniczona. Czy to oznacza, że studiowanie etnologii jest pozbawione sensu? Wręcz przeciwnie. Niektórzy pracodawcy bardzo cenią sobie ogólne, humanistyczne wykształcenie. Są bowiem zdania, że dobrze wykształcony człowiek może nauczyć się praktycznie każdej pracy.
ul. Stwosza 55
80-952 Gdańsk
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->