Architektura i urbanistyka to dwie bardzo stare dziedziny wiedzy. Wiemy, że już w starożytności planowaniu podlegały nie tylko osobne budynki, ale także całe dzielnice i miasta. Obecnie studia nad przestrzenią publiczną odkrywają na nowo wagę i wielkie znaczenie wpływu kształtu przestrzeni miejskiej na żyjącą w niej społeczność. Kierunek może okazać się niezwykle perspektywiczny, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój współczesnych miast, plany inwestycyjne, rozpowszechnianie się systemów "inteligentnych miast" oraz rosnącą dbałość o ład i porządek w przestrzeni miejskiej.


Jak dostać się na Architekturę i urbanistykę?

Kandydaci na te studia muszą skoncentrować się nie tylko na przedmiotach maturalnych, ale także opanować umiejętność rysunku. Doświadczenie kilku pokoleń studentów pokazuje, że bardzo trudno osiągnąć samodzielnie umiejętności plastyczne na poziomie niezbędnym do tego, by osiągnąć sukces rekrutacyjny. Dlatego, jeżeli wybrana przez Ciebie uczelnia przeprowadza egzamin z rysunku, jako część procedury rekrutacyjnej, zastanów się, czy nie warto zapisać się na odpowiedni kurs przygotowujący. Uzyskasz tam cenne porady od doświadczonych plastyków i zwiększysz swoje szanse na indeks kierunku Architektura i urbanistyka.

Jak przebiegają studia na Architekturze i urbanistyce?

Studia mają bardzo bogaty program. Ich zadaniem jest wypracowanie umiejętności inżynierskich, matematycznych i konstrukcyjnych na poziomie niezbędnym do tworzenia projektów różnego rodzaju budowli oraz projektowania urbanistycznego. Podstawowym narzędziem pracy współczesnego architekta są systemy komputerowe używane do projektowania i wizualizacji obiektów. Także historia sztuki oraz jej teoria są ważnym elementem programu kształcenia. Urbaniście nie może zabraknąć wiedzy o wpływie przestrzeni architektonicznej na życie zamieszkującej ją społeczności, dlatego część zajęć dotyczy problematyki społecznej.

Architekt urbanista na rynku pracy

Po ukończeniu tych studiów można znaleźć pracę w bardzo wielu miejscach, należą do nich:
  • urzędy;
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • firmy deweloperskie;
  • biura projektowe;
  • jednostki administracji centralnej;
  • państwowe instytucje kontrolne na różnych szczeblach.
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->