Kim jest architekt? Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgnijmy do pochodzenia słowa "architektura". Wywodzi się ono z języka greckiego, co jest pośrednim argumentem na rzecz bardzo długich tradycji i korzeni architektury, która była uprawiana setki, a nawet tysiące lat przed Chrystusem. Pierwsza część tego słowa może być przetłumaczona jako "pierwszy", "najważniejszy", czy "główny". Druga to odwołanie do wznoszenia, budowania, ciesielstwa, czy procesu górotwórczego. Architekt jest zatem pierwszym na budowie, po części zgadza się to z dzisiejszym stanem rzeczy.

Świadomy kandydat na Architekturę

Uczniowie szkół średnich, zwłaszcza w czasie trwania ostatnich semestrów, gdy przygotowują się do egzaminów maturalnych nie mają zbyt wielkich szans na zapoznanie się ze specyfiką wybranych studiów. Niektóre kierunki są bardziej przewidywalne, inne mniej. Architektura niemal zawsze zaskakuje studentów pierwszego semestru swoim rozmachem i objętością wiedzy, którą trzeba przyswajać. Przygotowania kandydata obejmują kilka sfer. Najistotniejsze wydaje się być zdobycie wiedzy, która pozwoli zdać wskazane przez komisję rekrutacyjną przedmioty, na jak najwyższym poziomie, najlepiej w wersji rozszerzonej. Drugą płaszczyzną przygotowań jest praca nad rozwojem talentu plastycznego i rysunkowego. W dużych miastach akademickich łatwo znaleźć odpowiednie kursy przygotowujące do egzaminów na Architekturę, warto rozważyć przygotowanie do rekrutacji, które realizowane będzie pod okiem kompetentnego i doświadczonego nauczyciela. Aby sprawdzić jego referencje, warto zorientować się, jaka jest liczba kandydatów, którym skutecznie pomógł.

Studia architektoniczne

Architektura to wymagające i niełatwe studia. Studenci muszą zmierzyć się nie tylko ze znaczną ilością przedmiotów, ale także z licznymi zadaniami, które zobowiązani są realizować w trakcie pracy własnej. W czasie studiów muszą oni przygotować do oceny niezliczone ilości projektów, wiele z nich wymaga pracochłonnych poprawek i zmian. W większości uczelni studenci mogą liczyć na zaangażowanie i pomoc swoich nauczycieli, którzy starają się pracować indywidualnie ze swoimi żakami i traktować poważnie ich zapytania, problemy oraz konstruktywnie wykorzystywać potknięcia.

Zawód - architekt

Można wyróżnić dwa najpopularniejsze sposoby pracy architektów, w zależności od formy prawnej ich działalności:
  • architekci bardzo często otwierają własne biura projektowe i w ramach samozatrudnienia rozwijają swoje małe firmy;
  • istnieje bardzo wiele firm projektowych, które zatrudniają architektów różnych specjalności. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących adeptów Architektury.
Niezależnie od tego, jaką drogę wybierze absolwent trzeba liczyć się z tym, że zawód architekta nie należy do łatwych. Ludzie uprawiający ten zawód są często nie tylko projektodawcami, ale także posiadają uprawnienia konstruktorskie, a nawet występują w roli managerów firm budowlanych i deweloperów. Kontakt z klientami potrafi być prawdziwą zmorą, a brak asertywności oraz organizacji pracy kończy się często morderczymi maratonami tuż przed upłynięciem terminu realizacji projektu.
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
ul. Rzemieślnicza 5
81-855 Sopot
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->