Filologia polska to bardzo popularny kierunek. Mimo tego, przeciętny maturzysta niewiele wie o nauce na tych studiach i kieruje się stereotypami lub obrazem własnego nauczyciela języka polskiego. Większość kandydatów sądzi, że absolwenci mogą pracować tylko jako nauczyciele. Tymczasem studia filologiczne mogą być nowoczesne, przydatne, praktyczne i są w stanie tworzyć świetną podstawę kariery zawodowej w różnych nowoczesnych branżach i obszarach. Aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.


Jak przygotować się do aplikowania na studia polonistyczne?

Przede wszystkim opanować w szkole średniej wiedzę z zakresu języka polskiego, historii i wybranego języka obcego - świetną propozycją wydają się być tutaj języki słowiańskie, takie jak np. język rosyjski. Rekrutacja na uczelnie odbywa się w oparciu o zasady przyjęte przez wydziały, dlatego warto sprawdzić dokładnie procedurę naboru zanim podejmiesz decyzję o wyborze przedmiotów maturalnych i ich poziomach.

Czego będę uczyć się na polonistyce?

Polonistyka to wiedza o historii literatury. W zasadzie do każdej epoki literackiej przyporządkowany jest osobny przedmiot, kończący się zaliczeniem lub egzaminem. Oprócz tego ważną częścią studiów jest nauka gramatyki. W programach studiów znajdują się też takie przedmioty jak poetyka, retoryka, słowotwórstwo, edytorstwo, analiza dzieła literackiego, leksykografia, czy pradawny język staro-cerkiewno-słowiański.

Jak zaplanować swoją karierę zawodową?

Z pewnością nie zaszkodzi zrealizować w trakcie studiów przygotowanie pedagogiczne. Relatywnie niewielki nakład pracy owocuje kompetencjami, umożliwiającymi uzyskanie drugiego zawodu. Wybór specjalizacji to bardzo istotna rzecz. Trzeba obserwować bacznie trendy na rynku pracy i znaleźć niszę dla siebie. Już w trakcie studiów można realizować zlecenia, takie jak prace korektorskie, pisanie artykułów i tekstów prasowych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->