Orientalistyka to nauka o kulturach orientalnych: językach, literaturze, sztuce, historii, społeczeństwie, życiu codziennym i obyczajach, polityce, religii, filozofii itp. Na ogół przyjmuje się, że odnosi się do kultur (ludów, cywilizacji) Orientu, czyli Azji, Bliskiego Wschodu, Maghrebu, ale często w obręb jej zainteresowania włącza się także kultury obszaru Sahelu i tzw. Czarnej Afryki, a w interpretacjach skrajnych także kultury Oceanii, a nawet Europy Środkowo-Wschodniej. Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, czytaj dalej!

W trakcie studiów:

Plan studiów prowadzony jest w zależności od wybranej specjalizacji. Na każdej z nich możecie się spotkać z zajęciami praktycznej nauki języka, wiedzy o języku i komunikacji, wiedzy o literaturze i kulturze wybranego obszaru językowego, wiedzy o akwizycji i nauce języków, językoznawstwa i językoznawstwa stosowanego, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa.
Przykładowo na kierunku arabistyka spotkacie takie przedmioty: antropologia kultury, teoria kultury, dzieje świata arabskiego, literatura i kultura arabska, wiedza o religii i filozofii muzułmańskiej, wiedza o sztuce islamu, dzieje Afryki, zagadnienia społeczno-kulturowe Afryki.


Po studiach:

Absolwenci orientalistyki (w zależności od specjalizacji) mogą znaleść zatrudnienie w:
mass mediach - prasa i telewizja,
agencjach reklamowych,
instytucjach upowszechniania kultury,
strukturach samorządowych i administracji publicznej
turystyce.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->