Kultura bywa określana jako ogół materialnych i niematerialnych wytworów ludzkości. Mniej naukowa, ale zarazem o wiele więcej mówiąca definicja stanowi, że "kultura to przeszłość, żyjąca w teraźniejszości". Świadectwa dziejów wymagają ochrony. Kruche i nietrwałe zabytki kultury materialnej odżywają na nowo w rękach konserwatorów, muzealników i specjalistów w zakresie ochrony dóbr kultury. Ktoś w końcu musi zadbać o to, aby przeszłość była znana jak najdłużej. Jeśli zamierzasz studiować ten kierunek, koniecznie zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. 


Jakich przedmiotów warto się uczyć w szkole średniej, aby ułatwić sobie start na Ochronie dóbr kultury?

Najistotniejsze przedmioty należą do grupy treści humanistycznych. Z pewnością przyda się język polski, choć najistotniejsze wydają się być historia oraz wiedza o społeczeństwie. Koniecznie sprawdź ogłoszenia komisji rekrutacyjnej w uczelni, którą wybrałeś, dzięki temu dowiesz się, które z przedmiotów najkorzystniej wybrać na rozszerzony egzamin maturalny.

Jak przebiegają studia na Ochronie dóbr kultury?

Studia są niezwykle ciekawe! Obok wykładów i ćwiczeń studenci muszą zrealizować zajęcia i praktyki w pracowniach konserwatorskich, samodzielnie przygotowywać projekty ochrony zabytków oraz aktywnie uczestniczyć w zadaniach realizowanych grupowo. Częste wizyty w muzeach i galeriach są niezbędne do tego, by dobrze zrozumieć istotę tego kierunku.

Jakie przedmioty studiuje się na Ochronie dóbr kultury?

Każda uczelnia układa program studiów w sposób niezależny, można jednak odnaleźć pewne prawidłowości. Zwykle nie są pomijane przedmioty związane z dziedzinami takimi jak:

  • zarządzanie obiektami zabytkowymi;
  • muzealnictwo;
  • wystawiennictwo;
  • archeologia;
  • etnografia;
  • antropologia kulturowa;
  • wprowadzenie do renowacji zabytków;
  • konserwacja zabytków.

Czy łatwo znaleźć pracę po Ochronie dóbr kultury?

Bywa różnie. Wiele zależy od determinacji i dynamiki kandydata do pracy. Jeśli za absolwentem ODK stoją dobrze i rzetelnie zrealizowane praktyki, dysponuje on znajomością języków obcych i dobrą specjalizacją, można założyć że znalezienie dobrej pracy nie jest niemożliwe.

W jakich miejscach mogą być zatrudnieni absolwenci Ochrony dóbr kultury?

Do ochrony dóbr kultury zobowiązane są prawnie różne instytucje, dlatego absolwent tego kierunku możne znaleźć pracę w muzeach, galeriach sztuki, archiwach, biurach konserwatorów, pracowniach konserwacji i renowacji zabytków, a także zaangażować się w dydaktykę akademicką. Ciekawą drogą zawodową jest także praca w szkole, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych.
ul. Rzemieślnicza 5
81-855 Sopot
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->