MISH to studia przeznaczone dla wybitnych kandydatów, którzy ujawniają talenty humanistyczne i chęć poznawania świata. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uczelnie nie miały żadnej propozycji dla osób, które w ramach studiów chciały wyjść poza ściśle określone podziały i ustalone przez tradycję odrębne bloki nauk humanistycznych. Dziś, gdy Międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne stają się popularnym sposobem kształcenia, warto wziąć pod uwagę wybór takiej drogi, by zyskać niezwykle atrakcyjne wykształcenie, opiekę tutora i żywy kontakt ze światem akademickim.


Jak dostać się na Międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne?

Rekrutacja na te studia ma charakter dwuetapowy. Tak przynajmniej jest w większości uczelni, które prowadzą te studia. Nie wystarczy zatem świetnie zdana matura, trzeba jeszcze zdać egzamin przed uczelnianą komisją rekrutacyjną, która ma za zadanie ocenić predyspozycje, motywacje i szanse kandydata na ukończenie studiów. Liczba miejsc jest ograniczona, a konkurencja znaczna, dlatego rekrutacja na MISH jest dużym wyzwaniem.

Jaki kandydat ma szansę dostać się na MISH?

Studia te przeznaczone są dla osób wybitnych, utalentowanych humanistów i studentów, którzy z racji swoich badawczych zainteresowań nie dostrzegają dla siebie szansy rozwoju w ramach innych studiów umieszczonych na liście kierunków realizowanych w ramach uczelni.

Jak przebiegają studia MISH?

Studia międzywydziałowe, czy też międzyobszarowe, jak jest w wypadku niektórych uczelni, to dość specyficzne studia. Plan nauki ustalany jest indywidualnie. Student, pod opieką merytoryczną tutora, a więc akademickiego przewodnika, może zdecydować się na dowolnie wybrane przedmioty z oferty uczelni. Uczestniczy w wykładach, ćwiczeniach, seminariach i innych zajęciach, spotykając różne grupy studenckie i wykładowców. W ten sposób ma szanse studiować według własnego programu i doskonalić swoje talenty w sposób zgodny z własnym planem.

Czy po MISH łatwo znaleźć pracę?

W wypadku tego kierunku pytanie może zostać odwrócone. To zwykle headhunterzy i rekruterzy znajdują absolwentów MISH. Wiele zależy od przedmiotu ich pracy dyplomowej oraz aktywności pozauczelnianej. Wielu absolwentów studiów międzyobszarowych wybiera karierę naukową w kraju i zagranicą.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->