Pomiędzy Pirenejami a Cieśniną Gibraltarską znajduje się cudowna górzysta kraina, którą zamieszkuje blisko 57 milionów ludzi, którzy posługują się językiem portugalskim i hiszpańskim. Przez wiele lat, właśnie na Półwyspie Iberyjskim biło serce Europy. To Hiszpanie i Portugalczycy rozpoczęli kolonizację obu Ameryk, choć sami ulegli także wpływom kultury arabskiej, dzięki temu, zwłaszcza na południu możemy obserwować niezwykłe, na terenie Europy, pomniki kultury. Językami hiszpańskim i portugalskim posługuje się blisko pół miliarda ludzi! Zapraszamy do lektury tego tekstu.


Rekrutacja i przygotowanie do studiów iberystycznych

Studia na kierunku Iberystyka można w zasadzie rozpocząć na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego, czy kandydat zna już podstawy języka hiszpańskiego lub portugalskiego. Uczelnie przygotowały swoją ofertę zarówno dla kandydatów, którzy mogą poszczycić się już pewnymi umiejętnościami językowymi, jak i dla kandydatów, którzy dopiero zamierzają rozpocząć naukę języków Półwyspu Iberyjskiego. Ważne, by zapoznać się z wymaganiami komisji rekrutacyjnej i po prostu… mierzyć siły na zamiary!

Iberystka - studia i pasja poznawcza

Studia na tym kierunku to nie tylko zgłębianie języków. Przedmiotem nauki są także problemy społeczne krajów, w których używa się portugalskiego lub hiszpańskiego, ich uwarunkowania ekonomiczne, polityczne oraz kulturowe. Studia są zatem bardzo obszerne, obejmują bowiem wszystkie konteksty i obszary zagadnień, które dotyczą Starego i Nowego Świata, nie pomijając tematów związanych z moralną oceną konkwisty i kolonializmu, które położyły cień na życie autochtonicznych mieszkańców Obu Ameryk, a także niektórych obszarów północnej Afryki.

Praca dla Iberysty

W związku z olbrzymią ilością ludzi mówiących na całym świecie w językach portugalskim oraz hiszpańskim, raczej trudno się obawiać, by człowiek, który jest ekspertem w zakresie języka i kultury hiszpańskiej oraz portugalskiej, nie znalazł pracy. Problem polega jedynie na tym, że niekoniecznie najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie właśnie w Polsce, choć i tu nie brakuje etatów w branży turystycznej, w instytucjach współpracy zagranicznej prowadzonych przez rząd oraz organizacje pozarządowe. Istnieje także pewna ilość etatów dydaktycznych. Znając jakiś język, spoza obszaru studiów, można z dużą szansą na powodzenie, szukać pracy za granicą, oczywiście opierając się na kontaktach, zdobytych w czasie studiów.
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->