Zarówno finanse, jak i rachunkowość to terminy powszechnie znane i nawet bez szczegółowej wiedzy dziedzinowej można domyślić się, jakie treści będzie zawierał program tych studiów. Podejmując decyzję nie warto jednak kierować się wiedzą potoczną i opiniami - o wiele lepiej zasięgnąć konkretnej wiedzy, dlatego zapraszamy do lektury tego tekstu. Znajdziecie w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące studiów w zakresie finansów i rachunkowości. Dlaczego warto rozpocząć studia na tym kierunku? Gdzie absolwenci znajdują zatrudnienie?


Jakich przedmiotów warto uczyć się w szkole średniej, by przygotować się do studiów na kierunku Finanse i rachunkowość?

Odpowiedzi na to pytanie są dwie. Najważniejsze są wymagania komisji rekrutacyjnej wybranej przez Ciebie uczelni, jednak w wypadku niektórych szkół wyższych nie są one zbyt restrykcyjne. Nie pozwól by taka sytuacja sprowokowała Cię do lenistwa. Nie unikniesz nauki matematyki. Bądź pewien, że będziesz musiał wykazać się wysokiej próby umiejętnościami matematycznymi, jeśli nie w trakcie egzaminu maturalnego, to w trakcie zaliczenia matematyki na pierwszym semestrze studiów.

Czy Finanse i rachunkowość to trudne studia?

Tak. Raczej nie powinieneś sobie pozwalać na myślenie w stylu "jakoś to będzie". Kierunek ten wymaga znacznego wysiłku poznawczego i dużej koncentracji na celach, które sobie postawisz.

Jakie przedmioty będę musiał zaliczać w trakcie nauki na Finansach i rachunkowości?


Każda uczelnia samodzielnie ustala plan zajęć, dlatego nie wszystkie nazwy się powtarzają, niemniej jednak, stworzyliśmy dla Ciebie przykładową listę przedmiotów, które być może odnajdziesz w programie Twoich studiów:
  • matematyka;
  • ekonomia;
  • ekonometria;
  • rachunkowość;
  • analiza ekonomiczna;
  • kontroling;
  • analiza rynku;
  • rynki finansowe.

Jak przebiegają zajęcia na Finansach i rachunkowości?

Znaczna część uczelnianych zajęć to wykłady. Oprócz tego studenci uczestniczą w seminariach i ćwiczeniach. Inną formą kształcenia na tym kierunku są konwersatoria oraz laboratoria, w ramach których adepci finansów i rachunkowości poznają obsługę zaawansowanych systemów informatycznych.

Jak najlepiej przygotować się do rywalizacji o przyszłą pracę po ukończeniu Finansów i rachunkowości?

Ucz się języków obcych - czasem dwa to za mało! Zwróć szczególną uwagę na staranny wybór miejsc, w których realizować będziesz praktyki zawodowe i koniecznie daj się poznać z jak najlepszej strony! Od początku studiów buduj sieć kontaktów zawodowych i nie zwlekaj z podjęciem pierwszej (choćby dorywczej) pracy.
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
ul. Stefana Batorego 64c
96-100 Skierniewice
ul. Jagiellońska 57/59
03-301 Warszawa
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
al. Grunwaldzka 238a
80-266 Gdańsk
al. Niepodległości 2
61-874 Poznań
ul. Młodzieżowa 31a
87-100 Toruń
ul. Fabryczna 29-31
53-609 Wrocław
ul. Rzemieślnicza 5
81-855 Sopot
ul. Łabiszyńska 25
03-204 Warszawa
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->