Filozofia to najbardziej ogólna, a zarazem podstawowa znana ludzkości refleksja nad światem i człowiekiem. Na terenie tej dziedziny formułują się podstawowe interpretacje i koncepcje dotyczące miejsca człowieka w świecie, przyczynowości, bytu oraz takich zagadnień jak przeznaczenie, teorie społeczeństwa, natury związków człowieka i świata, teorii poznania, bytu absolutnego i wielu innych obszarów, których nie dotykają nauki przyrodnicze. Studia filozoficzne to studia o charakterze teoretycznym, dlatego podstawowymi formami dydaktycznymi są wykłady, seminaria i ćwiczenia.


Filozofia - dziedzina dziedzin

Wiedza filozoficzna jest podstawą praktycznie każdej współczesnej dziedziny naukowej. Ślady zakorzenienia w filozofii znajdujemy w astronomii, fizyce, teologii, psychologii, pedagogice, a nawet w kosmologii. Czy warto zatem studiować, tak fundamentalną i podstawową wiedzę?

Filozof w poszukiwaniu zajęcia


Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca w zawodzie filozofa możliwa jest tylko w sektorze edukacyjnym i to w bardzo ograniczonym zakresie. Pewne nadzieje daje upowszechnienie się etyki w szkołach, jednak należy wziąć pod uwagę, że ilość godzin etyki w przeciętnej polskiej szkole jeszcze długo nie będzie stanowiła pełnoetatowego pensum. Wybór Filozofii, jako kierunku studiów może być racjonalnym wyborem, jeżeli planujesz karierę nauczycielską bądź naukową

Filozof na studiach uzupełniających

Kiedy jednak zamierzasz studiować Filozofię i nie chcesz realizować się w żadnym z wymienionych zawodów, pomyśl koniecznie o drugim kierunku studiów. Takie hybrydowe wykształcenie to świetny pomysł na dzisiejsze czasy, a studia filozoficzne w CV psychologa, czy ekonomisty to świetny pomysł na wyróżnienie się z dużej ilość aplikacji leżących na biurku rekrutera.

Jak studiować na kierunku Filozofia?

Student zobowiązany jest do lektury dość znacznej ilości tekstów. Przez cale studia musi też opanować warsztat pisarski, ponieważ ilość pisemnych prac zaliczeniowych może być bardzo duża. Praca studenta Filozofii polega też na samodzielnym zgłębianiu problematyki będącej przedmiotem studiów, dlatego dobrego studenta Filozofii można spotkać najczęściej w czytelni i w bibliotece.

Dwie drogi zawodowe współczesnego filozofa, czyli tertium non datur...

Kariera zawodowa filozofa może przybrać różne oblicza, postaramy się naświetlić dwie najpopularniejsze drogi:

Filozof w zawodzie
  • nauczycielem filozofii lub etyki, w różnych typach szkół;
  • wykładowcą akademickim;
  • pisarzem;
  • badaczem, autorem i kierownikiem projektów naukowych.
Filozof o uzupełnionych kwalifikacjach
  • trener, coach;
  • wykładowca;
  • doradca korporacyjny;
  • pracownik działów kreatywnych agencji reklamowych;
  • PR manager.

Filozofia, jako podstawa wszelkiej wiedzy

Rzadko w opisie studiów oraz szans zawodowych absolwenta zasugerowana jest możliwość przekwalifikowania. Dlaczego zamieściliśmy ją w wypadku studiów filozoficznych? Studia realizowane na tym kierunku kształtują człowieka wszechstronnego, którego rozbudzony intelekt jest w stanie przyswoić sobie bardzo duże obszary nowej wiedzy. Można powiedzieć śmiało, ze studia filozoficzne tworzą świetną podstawę do tego, by wyspecjalizować się w jakiejś innej dziedzinie. Praktycznie cała wiedza ludzkości zakorzeniona jest w filozofii, dlatego absolwent tego kierunku będzie obeznany z podstawowymi ideami dziedzin takich jak: psychologia, ekonomia, nauki o bezpieczeństwie czy matematyka.

W trakcie studiów filozoficznych, warto więc podjąć się jednoczesnego studiowania innego kierunku.

Języki obce

Nie można też zapomnieć o nauce języków obcych. Z racji konieczności sięgania po teksty łacińskie, filozof nie powinien mieć problemu z nauką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czy niemieckiego.

Klimat wydziałów, instytutów i zakładów filozoficznych

Studia filozoficzne to studia dla pasjonatów, dlatego klimat na wydziałach filozoficznych jest niepowtarzalny. Można spotkać tam ludzi szczerze pochłoniętych nauką, którzy już na etapie studiów wyspecjalizowali się w metafizyce, teorii poznania, etyce czy w historii filozofii.
ul. Kopernika 26
31-501 Kraków
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->