Studia na kierunku filologia serbska i chorwacka pomagają zrozumieć wiele zjawisk z historii najnowszej i tej odległej. Znajomość języków pozwala na zapoznanie się w oryginale z kulturą i historią tych państw, zdobyta wiedza sprawia, że umiemy oderwać się od stereotypowego myślenia o mieszkańcach Bałkanów. Studia slawistyczne kształcą absolwenta potrafiącego porozumiewać się w języku serbskim w mowie i piśmie, obeznanego z realiami życia w Serbii i Chorwacji, a także posiadającego ogólną wiedzę humanistyczną. Zdobyta na studiach wiedza pozwala na znalezienie interesującej pracy.

W trakcie studiów:

Przedmioty nauczania realizowane na filologii chorwackiej i serbskiej: wstęp do filologii słowiańskiej, gramatyka opisowa języka serbskiego i chorwackiego, rozwój języka serbskiego i chorwackiego, praktyczna nauka języka serbskiego i chorwackiego, historia Serbii i Chorwacji, kultura serbska i chorwacka, historia literatury serbskiej i chorwackiej, wstęp do slawistyki, wstęp do językoznawstwa, gramatyka kontrastywna, historia języka serbskiego i chorwackiego, wstęp do literaturoznawstwa, teoria literatury z poetyką, współczesna literatura serbska i chorwacka.

Po studiach:

Podpisanie traktatu akcesyjnego z Unią Europejską przez Chorwację powoduje wzrost zapotrzebowania na osoby posługujące się językiem chorwackim, a rozwijająca się współpraca Polski z krajami bałkańskimi - zwłaszcza w zakresie turystyki powoduje, iż znajomość języka serbskiego staje się cennym atutem podczas poszukiwania satysfakcjonującej pracy. Wykształcenie slawistyczne daje możliwość pełnienia wielu funkcji społecznych: tłumacza, mediatora kulturowego, pracownika administracji, przewodnika i pilota turystycznego. Wiedza z zakresu szeroko pojętej humanistyki otwiera drogę do kariery w mediach, wydawnictwach, placówkach samorządowych i fundacjach.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->