Złośliwi mogą powiedzieć, że studiowanie na kierunku Europeistyka to strata czasu, podobna do studiowania "Globalistyki" albo, po prostu, studiów na kierunku "Wiedza". Oczywiście żaden z tych kierunków nie istnieje. W jaki sposób Europeistyka wytworzyła wokół siebie tak czarne stereotypy? Przez wiele lat absolwenci tego kierunku nie byli kształceni, z uwzględnieniem potrzeb rynku. Ich studia służyły rozbudowie wiedzy, z pominięciem umiejętności. Do tego należy dołożyć, bardzo ogólny przedmiot studiów i mamy już receptę na wizerunkową katastrofę.


Jak przebiega rekrutacjana Europeistykę i w jaki sposób zdobywać wiedzę kierunkową już w szkole średniej?

Jaka naprawdę jest Europeistyka na polskich uczelniach? Czy można po tym kierunku znaleźć dobrą pracę? Czego właściwie uczą się studenci i co potrafią absolwenci tych studiów? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Aby dowiedzieć się, jakie są preferencje komisji rekrutacyjnej, funkcjonującej w uczelni, którą wybrałeś, zapoznaj się z ogłoszeniami na stronie internetowej Twojej przyszłej szkoły. Rekrutacja oparta o konkurs świadectw będzie szczególnie premiować przedmioty społeczne i humanistyczne. W czasie nauki w szkole średniej w sposób szczególny połóż nacisk na naukę geografii Europy, historii powszechnej, wiedzy o społeczeństwie oraz wiedzy o kulturze i sztuce Starego Kontynentu. Takie przygotowanie, z pewnością, pomoże Ci w świetnym starcie na pierwszym semestrze Twoich studiów.

Na czym polega nauka w trakcie studiów nad Europą?

Wykłady i konwersatoria, czyli ćwiczenia to główne formy dydaktyczne stosowane przez nauczycieli, którzy uczą na kierunku Europeistyka. Uczestnicząc w seminariach i proseminariach zyskujesz okazję do bezpośredniej współpracy z wybranymi naukowcami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Realizacja własnych projektów badawczych to warunek niezbędny, by uzyskać dyplom. Ważną częścią studiów mogą stać się także praktyki, dlatego nie warto ich lekceważyć. Kryterium ich wyboru powinno być oparte o możliwości zwiększenia sobie szans na dobrą pracę tuż po studiach. Nie można się tu kierować najłatwiejszą możliwością zdobycia pieczątki i podpisu w dzienniku praktyk.

Jaka praca czeka na absolwentów Europeistyki?

Szerokie możliwości zatrudnienia stwarzają różnego rodzaju organizacje pozarządowe, które są beneficjentami środków wypłacanych w ramach konkretnych funduszy europejskich. Absolwenci Europeistyki znajdują też zatrudnienie rządowych i samorządowych agendach odpowiedzialnych za kształtowanie gospodarczych, kulturowych i biznesowych relacji Polski z innymi krajami Europy. Także sektor prywatny dostarcza wielu miejsc pracy dla fachowców w zakresie gospodarki europejskiej. Aby zwiększyć swoje szanse, warto połączyć studia na kierunku Europeistyka ze studiami, które dzięki swojemu praktycznemu charakterowi wyposażą przyszłego pracownika w konkretne umiejętności zawodowe.
ul. Młodzieżowa 31a
87-100 Toruń
ul. Rzemieślnicza 5
81-855 Sopot
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->