Uniwersytet Gdański uruchomił nowy kierunek łączący wiedzę z ekonomii, informatyki i matematyki. Jeśli chcesz wybrać studia ekonomiczne, najbardziej zainteresują Cię trzy ścieżki studiów licencjackich - Eksploracja danych w finansach i ubezpieczeniach, Matematyka ekonomiczna i Analiza danych. Można też wybrać unikalny kierunek matematyka finansowa na studiach magisterskich.


Ekonomia bywa rozmaicie definiowana i określana. Punktem wyjścia do wyjaśnienia istoty tej nauki może być przyjrzenie się jej nazwie. Myślenie ekonomiczne popularne było już w starożytnej Helladzie. Samo słowo "ekonomia" było rozumiane, jako troska o zasady funkcjonowania gospodarstwa domowego. Dziś ekonomia to coś znacznie większego. Dotyczy ona bowiem zasad, które rządzą wytwarzaniem i dystrybucją dóbr, w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Po głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że ekonomia może znajdować swoje zastosowania niemal w każdej dziedzinie życia.
Chodzi bowiem o oszczędne wykorzystanie zasobów, ich przetwarzanie, które pozwoli osiągnąć najwyższą jakość oraz efektywną dystrybucję. Nie bez przyczyny kierunek ten jest uniwersalną kuźnią talentów gospodarczych, a jego absolwenci świetnie radzą sobie na wolnym rynku.


Przygotowania do studiów ekonomicznych

Uczniowie szkół średnich, którzy zamierzają związać swoją przyszłość zawodową z ekonomią, powinni rzetelnie przygotować się do swoich studiów. Należy się raczej pozbyć złudzeń - choć ekonomia jest określana, jako nauka społeczna - nie da się uniknąć konieczności przyswojenia matematyki na bardzo wysokim poziomie. Ważnym elementem przygotowania może się okazać także historia powszechna oraz wiedza o społeczeństwie. Dobrze, jeżeli kandydat na studia ekonomiczne ma zdolność analitycznego myślenia, kojarzenia ze sobą faktów oraz rozumie uwarunkowania ekonomiczne i gospodarcze zglobalizowanego świata. Uzyskanie indeksu najlepszych uczelni wiąże się z koniecznością zdobycia świetnych wyników w czasie egzaminu maturalnego.

Przebieg nauki na kierunku Ekonomia

Student musi w dość krótkim czasie przyswoić i nauczyć się stosować narzędzia matematyczne, statystyczne, elementy rachunkowości oraz analityki finansowej. Najważniejsze przedmioty na studiach to makro oraz mikroekonomia. Istotnym narzędziem pracy ekonomisty jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, dlatego wiele uczelni prowadzi ćwiczenia w laboratoriach komputerowych. Oprócz tego studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Prace dyplomowe przygotowują oni pod czujnym okiem swoich promotorów w trakcie seminariów dyplomowych.

Praca dla ekonomisty

Rozliczne umiejętności i szeroka wiedza absolwentów ekonomii wykorzystywane są przez pracodawców ramach realizacji bardzo zróżnicowanych zadań. Zacznijmy od różnych sektorów gospodarki, w których mile widziani są ekonomiści, należą do nich między innymi: finanse, przetwórstwo, różne gałęzie przemysłu, bankowość, handel oraz międzynarodowa współpraca gospodarcza. Ekonomiści bywają zatrudnieni na różnych stanowiskach można tu wyróżnić etaty, które ulokowane są w działach analiz i prognoz, etaty kierownicze oraz stanowiska związane z kontrolingiem i audytowaniem.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->