Kaliski wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na studia w specjalnościach "komunikacja medialna i dziennikarstwo" oraz "reklama i kreowanie wizerunku". Nasi absolwenci pracują w prasie, radiu i telewizji, w portalach informacyjnych, w biurach rzeczników instytucji państwowych, samorządowych i firm prywatnych. Znajdziesz ich także w agencjach reklamowych, działach marketingu i PR oraz w domach mediowych.


Dziennikarstwo bywa przedstawiane jako kierunek, dzięki któremu bezrobotni w Polsce mają najwyższe wykształcenie w Europie. Wszystko zależy od człowieka i od sposobu, w jaki rozpoczął on swoje studia. Jeżeli wybierasz Dziennikarstwo i komunikację społeczną, ponieważ nie masz szansy dostać się na inne studia i nie masz ochoty uczyć się w sposób zaangażowany i rzetelny, możesz być pewien, że na rynku pracy spotkają Cię problemy. Jeżeli jednak masz znakomite pióro i interesuje Cię problematyka radia, prasy, telewizji, czy Internetu - to kierunek dla Ciebie.


Wiedza i umiejętności dziennikarza

W ramach studiów dziennikarskich realizowanych jest bardzo wiele przedmiotów. Co ciekawe, pochodzą one z różnych dziedzin wiedzy, dlatego można je pogrupować w bloki. Poniżej przedstawiamy przykładowych schemat:
  • przedmioty językowe, formy dziennikarskie, doskonalenie warsztatu retoryka i erystyka;
  • pozyskiwanie informacji, infobrokering, dziennikarstwo śledcze, fotografia prasowa;
  • elementy kształcenia ogólnospołecznego: public relations, socjologia, politologia, filozofia, ekonomia;
  • dziennikarstwo radiowe, telewizyjne, Internetowe, prasowe;
  • prawo autorskie i prawo prasowe.
Już na pierwszy rzut oka widać, że rzetelna, systematyczna i uczciwa nauka na tym kierunku domaga się wielu wysiłków. Choć pewnie nietrudno zostać absolwentem, to jednak tylko nieliczni studenci opuszczają studia, zaczerpnąwszy pełnię dziennikarskiej wiedzy i umiejętności.

Zwiększanie możliwości zatrudnienia po ukończeniu Dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Szanse na dobrą pracę są uzależnione od aktywności w czasie studiów. Można śmiało przyjąć, że student, który realizuje się w dziennikarstwie obywatelskim, uzyskując wysokie statystyki odwiedzin jego tekstów w sieci, znacząco zwiększa możliwości uzyskania dobrej pracy. Bogate portfolio projektów zrealizowanych np. dla organizacji pozarządowych, będzie z pewnością świetnym atutem w trakcie rozmowy z redaktorem naczelnym. Szefowie redakcji wskazują jednoznacznie, że istnieje zapotrzebowanie na absolwentów, którzy w czasie studiów nie tracili czasu i realizowali z sukcesem swoje pierwsze zawodowe próby.

Rekrutacja na Dziennikarstwo i komunikację społeczną

Rekrutacja odbywa się zwykle, w oparciu o konkurs świadectw. Niektóre uczelnie wprowadzają jeszcze dodatkową rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której zapoznają się i oceniają determinację i motywację kandydatów. Mając w planach aplikowanie na studia dziennikarskie trzeba mieć dobre osiągnięcia w zakresie języka polskiego, historii i innych przedmiotów, wskazanych przez wybrany przez Ciebie wydział.
ul. Kopernika 26
31-501 Kraków
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
ul. Wagonowa 9
53-609 Wrocław
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->