Myślisz o kierunku związanym z chemią? Dobry pomysł, bo to bardzo ciekawe i innowacyjne studia, dające możliwości rozwoju, a później zdobycia dobrego zawodu, poszukiwanego na rynku pracy. Na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej możesz studiować nie tylko chemię, ale i cztery inne praktyczne kierunki: technologię chemiczną, chemię budowlaną, nanotechnologię oraz ochronę środowiska. Na każdym z pięciu kierunków możesz zdobyć tytuł inżyniera, a wydłużając studia o 3 lub 4 semestry ? tytuł magistra. Jeśli pociąga cię kariera naukowa lub praca na wyspecjalizowanych stanowiskach w przemyśle, możesz kontynuować studia na kierunkach: chemia i technologia chemiczna, i po czterech latach obronić rozprawę doktorską.


Myślisz o studiach chemicznych, ale obawiasz się czy znajdziesz po nich dobrą pracę? Istnieją różne kierunki studiów, które wiążą się z chemią w najrozmaitszy sposób. Wybierając je warto pomyśleć, jaka przyszłość zawodowa najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom - podpowiadają eksperci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.


Technologia chemiczna jest największym i najchętniej wybieranym kierunkiem studiów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, który specjalizuje się w kształceniu studentów oraz prowadzeniu badań. Od ponad pięćdziesięciu lat szkoli się tam wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską dla szybko rozwijającego się przemysłu chemicznego w południowym regionie Polski. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i Ty do nich dołączył!


Mówiąc najogólniej, chemia bada naturę różnych substancji, ich przemiany oraz oddziaływania między nimi. Pomimo tak, zdawałoby się, wąsko określonego zakresu, znajduje się w samym centrum współczesnej wiedzy gromadzonej przez ludzkość. Bez osiągnięć chemii nie byłoby osiągnięć techniki, bez znajomości przyczyn występowania różnych zjawisk chemicznych nie istniałaby także współczesna medycyna, ochrona środowiska, przemysł, transport, czy większość przedmiotów używanych na co dzień w naszych domach. Czy zatem studia chemiczne to dobry pomysł na początek zawodowej kariery?


Młody chemik wczoraj i dziś

Jeszcze całkiem niedawno, niezwykle popularne były zestawy edukacyjne typu "młody fizyk", czy "młody konstruktor". Trzeba tu zauważyć, że współczesne propozycje edukacyjne tego rodzaju to jedynie namiastka tych, z lat 80 minionego stulecia. Niegdysiejsze rosyjskie zestawy, nawet te przeznaczone dla dzieci, pozwalały na syntetyzowanie substancji wybuchowych, nie wspominając o toksynach i innych groźnych związkach chemicznych, które można było otrzymać, przeprowadzając odpowiednie reakcje! Wielu współczesnych naukowców właśnie przy użyciu takich mini - laboratoriów odkryło swój talent.

Chemia w szkole średniej

Nauka chemii w szkole średniej przypomina trochę naukę żeglarstwa pełnomorskiego w wannie. Niestety szkoły nie mają pieniędzy na odczynniki, lekcje chemii przeprowadzane są w zbyt dużych grupach, a nauczyciele nie mogą sobie pozwolić na wykonywanie eksperymentów i doświadczeń dla swoich uczniów. W ten sposób ze szkół wychodzą nowe pokolenia przekonane, że chemia to nudne przeliczanie wartości na podstawie wzorów, definicje reakcji oraz zupełnie abstrakcyjna chemia organiczna, której zastosowań nie można zobaczyć w rzeczywistości.

Studia chemiczne

Studia chemiczne to zupełnie inny świat. Już od pierwszego semestru otrzymuje się swój stolik w laboratorium i plan eksperymentów oraz doświadczeń, jakie trzeba zrealizować w ramach danego przedmiotu. Wiele z tych procesów trzeba później opisach i przedstawić w sprawozdaniach. Oczywiście chemia to nie tylko praktyka laboratoryjna! Studenci muszą opanować fizykę i matematykę, aby dobrze zrozumieć chemię kryształów i opanować chemię organiczną oraz nieorganiczną.

Praca po Chemii

Możliwości jest bardzo wiele. Niezwykle pomocną umiejętnością są języki obce, mogą one stanowić przepustkę do międzynarodowej kariery i zapewnić bardzo szybki awans w ramach pracowni badawczych, kontroli jakości oraz laboratoriów przemysłowych w zakresie różnych dziedzin. Chemik znajdzie zatrudnienie w branży spożywczej, biotechnologicznej, petrochemicznej, w zakładach produkcyjnych i przetwórczych na bardzo różnych stanowiskach.
ul. Narutowicza 11/12
80-233 Gdańsk
ul. Tamka 12
91-403 Łódź
ul. Żeromskiego 116
90-924 Łódź
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->